Buitenland 9 mei 2000

„Tijgers voeren psychologische oorlog”

Sri Lanka wijst voorstel
tot staakt-het-vuren af

Van onze buitenlandredactie
LONDEN/COLOMBO – De verzetsbeweging Tamil Tijgers (LTTE) op Sri Lanka is bereid een voorlopig staakt-het-vuren in acht te nemen. De regering moet wel instemmen met een terugtrekking van haar leger van het schiereiland Jaffna. Maar Colombo wees het aanbod gisteren snel van de hand.

„Wij zullen niet op hun aanbod ingaan. Dit is weer een voorbeeld van hun psychologische oorlogsvoering”, zei minister van Mediazaken Samaraweera. „Wij hebben onze internationale inspanningen om hulp te krijgen opgevoerd. Daarom doen zij dit.”

Volgens de opstandelingen kon een positief antwoord de vriendschappelijke omstandigheden scheppen voor een permanent staakt-het-vuren en onderhandelingen. Een afwijzing zal echter leiden tot „desastreuze gevolgen en zware militaire verliezen.”

Samaraweera maakte duidelijk dat de regering niet van plan is het door de LTTE deels heroverde Jaffna op te geven. „Er zal geen terugtrekking zijn. Dit maakt deel uit van de psychologische werkwijze van de Tijgers. Het leger is van plan operaties tegen hen te beginnen.”

Direct nadat de Tamil Tijgers hun aanbod deden, werd al betwijfeld of de Srilankaanse regering daarop zou ingaan. De LTTE heeft zich in het verleden meermalen onbetrouwbaar getoond bij het nakomen van afspraken. Bovendien heeft de groepering tot nu toe geen enkele bereidheid getoond tot het doen van concessies. Zij blijft bij haar eis van onafhankelijkheid van het noorden en oosten van het land.

Sri Lanka brengt intussen in allerijl nieuwe wapens en munitie over naar de tienduizenden militairen die in Jaffna worden bedreigd door de oprukkende Tamil Tijgers. Militaire woordvoerders zeiden dat de wapens nodig zijn om verdedigende stellingen op te zetten om het verwachte offensief van de LTTE op de stad Jaffna af te slaan. Berichten over de oorlog worden overigens streng gecensureerd. Alleen informatie van de overheid mag door de media worden verspreid.

Stilte voor de storm
Het is op het slagveld de afgelopen dagen relatief rustig, maar aangenomen wordt dat het gaat om stilte voor de storm. Zondag voerde de Srilankaanse luchtmacht bombardementen uit op LTTE-posities op het schiereiland. Het regeringsleger wil voorkomen dat de Tamil Tijgers hun artillerie zover naar voren kunnen brengen dat de enige luchthaven, Palaly, binnen hun schootsbereik komt. Als dit vliegveld niet meer gebruikt kan worden, zijn de Srilankaanse troepen fysiek van de buitenwereld afgesneden.

Handelaren in Sri Lanka lijken hun vertrouwen in de economische situatie op het eiland te hebben verloren. De belangrijkste index op de aandelenbeurs in Colombo kelderde gisteren met 3,7 procent, het grootste verlies sinds september 1998, toen een financiële crisis heel Azië in haar greep hield.