Binnenland

Vier gewonden
bij ongeval met
marinehelikoper

DEN HELDER – Bij een ongeval met een Lynx-helikopter op marinevliegkamp De Kooy in Den Helder zijn gistermiddag alle vier inzittenden gewond geraakt. Het betreft de vlieger, de tactische coördinator, de sensor operator en een fotograaf van de marine.

Twee lichtgewonden zijn opgenomen in de ziekenboeg van De Kooy, de twee anderen zijn overgebracht naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder, aldus een marinewoordvoerder. Het ongeluk gebeurde toen zich op het moment van opstijgen bij de hoofdrotor een explosie voordeed. Een rotorblad brak af en een ander onderdeel, de zogenoemde gearbox, schoot los. Hierdoor kantelde de helikopter en kwam de zijkant met een klap op de grond terecht.

Direct na het ongeval brak er brand uit in het toestel. De marshaller, die de helikopter vanaf de grond begeleidt bij dalen en opstijgen, wist de inzittenden te redden. De brandweer was vrijwel direct ter plaatse en kon de brand binnen twee minuten blussen. De kazerne op De Kooy is vijftig meter van het platform verwijderd.

Het marineplatform is direct na het ongeval gesloten. Het civiele gedeelte van De Kooy is nog wel geopend. De schade aan de helikopter, die zich gereed maakte op te stijgen voor een fotovlucht, is aanzienlijk. De Technische Commissie van de Koninklijke Marine onderzoekt het toestel. Zolang de precieze oorzaak van het ongeluk niet bekend is, blijven de ruim tien Lynx-helikopters op De Kooy aan de grond. Hoe lang dat gaat duren was gisteravond nog onduidelijk.