Binnenland

Onderzoek naar
bedrijven
in uiterwaarden

ZWOLLE – Het ministerie van economische zaken onderzoekt samen met de provincies Gelderland en Overijssel en de kamers van koophandel in Arnhem, Zwolle, Deventer en Tiel wat er moet gebeuren met bedrijven in de uiterwaarden.

Na de hoge waterstanden in 1993 en 1995 besloot de regering dat bedrijven zich niet meer buitendijks en in de uiterwaarden van rivieren mogen vestigen. Bestaande bedrijven mogen niet verder uitbreiden, in afwachting van duidelijke richtlijnen die de overheid neemt in het kader van de nota “Ruimte voor de Rivier”.

Volgens woordvoerder W. Wieseman van de provincie Gelderland is evenwel onduidelijk hoeveel bedrijven in de uiterwaarden van de grote rivieren met de gevolgen van de nota te maken krijgen. „Er komt van alles bij kijken. Als een bedrijf moet verplaatsen, waar moet het dan naartoe? Welke gevolgen heeft dit voor streek- en bestemmingsplannen? Welke kosten zijn daarmee gemoeid? Dat gaan wij nu inventariseren”. Gegevens die het onderzoek oplevert, maken de nota verder compleet.

Bij het onderzoek door een adviesbureau zijn 500 bedrijven langs de Waal, de Nederrijn en de IJssel betrokken. Het is een proef voor andere gebieden in Nederland waar bedrijven langs de grote rivieren zijn gevestigd. De eerste resultaten volgen in januari 1999. Waarschijnlijk komt er langs de Maas in Limburg en Brabant nog een soortgelijk onderzoek.