Binnenland

Van Baalen: Ik ben niet extreem rechts

Campagneleider van
VVD trekt zich terug

Van onze politieke redactie
DEN HAAG – De campagneleider van de VVD, mr. dr. J. C. van Baalen, heeft zijn functie gisteren neergelegd. Hij deed dat na publicaties en een televisie-uitzending over zijn vermeend rechts-extremistisch verleden. De betrokkene ontkent echter alle beschuldigingen.

Van Baalen verklaarde gisteren tijdens een inderhaast belegde persconferentie dat hij door de aandacht in de pers zijn werk als campagneleider niet goed meer kan uitoefenen. Daarom trekt hij zich nu terug en gaat hij zich bezinnen op zijn verweer. De manier waarop hij dat gaat aanpakken weet hij nog niet. Hij laat zich daarover adviseren.

De 37-jarige Van Baalen staat ook op de kandidatenlijst voor de VVD; op een verkiesbare 29e plaats. Hij trekt zich daar niet van terug. Dat is naar zijn oordeel op dit moment niet aan de orde. De partijleiding heeft gisteravond het Tweede-Kamerlid Cornielje, die tijdens de vorige kabinetsperiode woordvoerder van Bolkestein was, benoemd tot nieuwe campagneleider.

VVD-leider Bolkestein noemde het terugtreden van Van Baalen gisteren „pijnlijk”. Uit de woorden van de VVD-leider kon worden opgemaakt dat hij vindt dat Van Baalen zich terug moet trekken van de kandidatenlijst als blijkt dat de beschuldigingen waar zijn. „Dan zal ik er zwaar aan tillen”, aldus de liberale leider. Vooralsnog gaat de VVD'er ervan uit dat zijn campagneleider het gelijk aan zijn zijde heeft. De VVD-leider heeft brieven gekregen waaruit blijkt dat Van Baalen niet betrokken was bij rechts-extremistische partijen, maar zich in zijn studententijd sterk maakte voor DS70.

Horst Wessel-lied
De zaak kwam vorige week aan het rollen na een publicatie in het opinieweekblad Vrij Nederland. Daaruit blijkt dat Van Baalen zich als voorzitter van de studentenweerbaarheidsvereniging Pro Patria uiterst rechts en paramilitair gedroeg. De campagneleider erkende gisteren dat hij zich als student van zestien of achttien bij „een blad schuimend bier” zich wel eens „brallerig en studentikoos” heeft gedragen. Hij ontkent echter de bewering in Vrij Nederland dat hij al exercerend door Leiden het nazistische Horst Wessel-lied heeft gezongen.

Eergisteren toonde het tv-actualiteitenprogramma Netwerk een brief van Van Baalen aan de voorzitter van de rechts-extremistische leider van de Nederlandse Volksunie, Glimmerveen, waarin de toen zestienjarige Van Baalen zijn aanhankelijkheid aan het rechts-extremisme betuigt. Tijdens de persconferentie ontkende Van Baalen echter dat hij deze brief heeft verstuurd: „Die brief heb ik niet geschreven, anders zou je je zoiets moeten herinneren, vind ik”.

Spuitje
Gisteravond werden de beschuldigingen aan het adres van Van Baalen verder aangescherpt. Een voormalig klasgenoot verklaarde voor Den Haag Vandaag dat Van Baalen eens suggereerde een gehandicapte medeklasgenoot een spuitje te geven. Ook zou hij zijn klasgenoten eens hebben opgeroepen door Scheveningen te marcheren en te roepen: “Glimmerveen lijst één”.

Van Baalen heeft binnen de VVD al een hele carrière achter de rug. Hij was internationaal secretaris van het hoofdbestuur voor hij werd aangewezen als campagneleider. Hij is ook voorzitter van de Liberale Internationale, afdeling Nederland. In het dagelijks leven is hij adviseur bij Deloitte en Touche. Vier jaar geleden was hij enige tijd adviseur van landmachtgeneraal Couzy. Hij gaf toen adviezen om het imago van de krijgsmacht te verbeteren.