Auto 8 december 2000

Auto-industrie VS zet
het mes in productie

Van onze correspondent
NEW YORK – De Chrysler-tak van de Duits-Amerikaanse autoproducent DaimlerChrysler vroeg toeleveringsbedrijven gisteren om hun prijzen te drukken.

Die moeten per 1 januari omlaag met 5 procent en daarna zal gezamenlijk gezocht worden naar mogelijkheden om de prijzen vervolgens nog eens met 10 procent te verlagen.

Dat moet Chrysler 6 miljard dollar aan besparingen opleveren die blijkbaar dringend geboden zijn om de huidige verliezen te beperken. Chrysler meldde over het derde kwartaal van dit jaar een verlies van 512 miljoen dollar (1,28 miljard gulden). Naast deze besparingen kondigde Chrysler al eerder aan de productie in het laatste kwartaal van dit jaar met 21 procent te beperken. De autoverkopen in de VS lopen sneller terug dan men verwachtte, waardoor alle grote fabrikanten met grote voorraden onverkoopbare auto's zitten.

Ford kondigde ook al een productiebeperking aan van 10 procent in het vierde kwartaal en General Motors maakte gisteren bekend dat het de productie in het eerste kwartaal van volgend jaar met 14 procent terugschroeft.

Die aankondiging bracht enige opluchting bij de concurrenten. Die vreesden namelijk dat GM de productie niet zou beperken maar de stagnerende verkopen wilde stimuleren met spectaculaire prijsverlagingen, waardoor een prijzenoorlog tussen de grote drie was uitgebroken. De grote autoproducenten in de VS zijn voorlopig nog niet uit de problemen volgens Steve Girsky van investeringsbank Morgan Stanley.

„De verkoopcijfers blijven gestaag dalen en de grote producenten waren daar duidelijk niet op voorbereid. Ofschoon er al geruime tijd gewezen werd op de overcapaciteit voor de Noord-Amerikaanse markt, bleef men onverstoorbaar verder produceren. Nu zitten zij met de gebakken peren. Het is zeer de vraag of het helpt om de toeleveringsbedrijven uit te knijpen. Die hebben het namelijk ook moeilijk en op een goed moment is er ook voor die bedrijven een grens bereikt”, aldus Steve Girsky.