Auto 25 februari 2000

Mitsubishi wil topklasse bestormen

Door Arno Witvliet
Mitsubishi gaat groot. Met de introductie van de Proudia en de Dignity toont de fabrikant zijn ambities om het bolwerk van de topklasse te bestormen.

Het merk levert de twee topmodellen echter louter voor de Japanse markt. Plannen om de auto naar Europa of de VS te verschepen bestaan er niet. De grote Duitse en Amerikaanse merken genieten een stevige marktpositie die vanuit de Aziatische contreien enkel door Lexus met enig succes wordt bevochten.

Motorisch gezien krijgen de Japanners echter niet te klagen. De 5 meter lange Proudia wordt aangedreven door een direct ingespoten benzinemotor. De kleinste telt zes cilinders met een inhoud van 3,5 liter en levert een maximumvermogen van 240 pk.

Als alternatief heeft Mitsubishi een 4,5 liter achtcilinder aggregaat in de schappen, die met een maximumvermogen van 280 pk niet eens zoveel meer vermogen levert.

Toepassingen
Aardige toepassingen zijn systemen als het Driver Support System (DSS), dat de bestuurder waarschuwt wanneer hij een voorligger te dicht nadert en het Preview Distance Control, dat ervoor zorgt dat de op cruise control rijdende auto automatisch gas terugneemt wanneer de voorligger te dicht wordt benaderd.

De Mitsubishi Dignity gaat nog een stap verder. De auto is bijna 30 centimeter langer dan de Proudia en primair bestemd voor mensen die zich door een chauffeur laten rijden.

Welhaast vanzelfsprekend wordt deze auto enkel voortgedreven door de reeds eerder vermelde 4,5 liter V8 GDI-motor. Mitsubishi heeft echter speciaal voor de Europese markt door Pininfarina een fabriek in Italië uit de grond laten stampen om aldaar jaarlijks 35.000 Pajero's Pinin te vervaardigen. Deze wagen is een variatie op de al langer bekende Pajero, maar dan een stuk minder uit de kluiten gewassen. Pinin betekent overigens ”kleintje” en gold destijds als koosnaam voor de nog jonge Battista Farina. Dat de Italiaanse carrosseriebouwer thans als Pininfarina furore maakt, heeft dan ook een historische achtergrond. De Pajero Pinin is echter geen historie maar toekomst. De auto is afgeleid van de in Japan succesvolle Pajero iO en is door Pininfarina op de smaak van de Europese consument afgestemd.

Aandrijving
De vier wielen van de auto worden aangedreven door een 88 kW/120 pk leverende direct ingespoten 1,8 liter viercilinder GDI-benzinemotor.

Standaard is de Pajero Pinin voorzien van ABS, een bestuurdersairbag, lichtmetalen velgen, airconditioning, stuurbekrachtiging, centrale portiervergrendeling, boordcomputer, elektrisch bedienbare en verwarmde buitenspiegels en hoogteverstelling van stuurwiel en bestuurdersstoel. Mitsubishi levert de Pajero Pinin in Nederland vanaf 52.495 gulden.