Politiek

VVD-Kamerlid Azmani: Kerk niet opheffen om één preek

DEN HAAG (ND). In de strijd tegen jihadisme moet de bescherming van kerkgenootschappen worden geschrapt, vindt de VVD. Volgens VVD’er Azmani zorgt dat er juist voor dat de vrijheid van godsdienst behouden blijft.

Sjoerd Mouissie
2 May 2016 12:01Gewijzigd op 16 November 2020 03:16
Azmani. beeld ANP
Azmani. beeld ANP

Het wetsvoorstel om de bescherming van kerkgenootschappen en andere religieuze organisaties op te heffen, deed al veel stof opwaaien.

VVD-Kamerlid Potters, begin vorige maand de auteur ervan, suggereerde toen in een interview dat de regeringspartij hiermee de vrijheid van godsdienst wilde inperken.

Fractievoorzitter Zijlstra reageerde gepikeerd: „Dat gaan we dus niet doen”, zei hij tegen het Nederlands Dagblad. Potters verloor het project en zijn portefeuille integratie.

Uiterste redmiddel

Maandag diende VVD-Kamerlid Azmani –de nieuwe woordvoerder integratie– zijn versie van het wetsvoorstel in. Die moet het mogelijk maken dat kerkgenootschappen en andere religieuze organisaties door de rechter kunnen worden ontbonden, terwijl ze nu nog een bijzondere bescherming genieten. Dit is echter wel een ”uiterste redmiddel”.”

Wat is het verschil tussen dit voorstel en dat van uw collega Potters?

„Eerlijk gezegd heb ik me niet laten leiden door zijn voorstel, maar heb ik een eigen tekst gemaakt. De essentie is dat er een verschil is tussen denken en doen. Je mag denken en vinden wat je wilt, daar kan de overheid niets tegen doen.

Over de uitvoering van die ideeën heeft de overheid echter wél wat te zeggen. In de vorige versie liepen deze twee zaken door elkaar. Nu maak ik heel duidelijk dat wij niet aan de positie van kerkgenootschappen of de vrijheid van godsdienst tornen.”

Is dit wetsvoorstel nodig? Zijn er zo veel problemen met kerkgenootschappen? Bovendien zijn verreweg de meeste moskeeën geen ‘kerk’, maar stichtingen of verenigingen, die al ontbonden kunnen worden.

„Dit gaat uitdrukkelijk niet over de kerken zoals ze nu zijn, maar over de toekomst. De samenleving staat onder druk. Het is niet vanzelfsprekend dat de huidige vrijheden, zoals van kerkgenootschappen, er nog zullen zijn voor onze kinderen en kleinkinderen.

Uw lezers voelen waarschijnlijk ook aan dat er ontwikkelingen zijn die bijvoorbeeld het christendom kunnen schaden. Kijk naar hoe het gaat met christelijke minderheden in asielzoekerscentra.

We moeten voorkomen dat clubs die heel anders naar onze samenleving kijken dan wij, zich een ”kerkgenootschap” gaan noemen, met het idee dat ze niet aangepakt kunnen worden.”

Weerbaar maken

Azmani wil geen namen noemen op de vraag welke organisaties hij precies in het vizier heeft. De VVD’er wijst herhaaldelijk op recente rapporten van de inlichtingendienst AIVD over extremisme. Daarin staat dat het salafisme, een orthodoxe stroming binnen de islam, groeit.

„Daarnaast weet je nooit welke clubs er in de toekomst zullen ontstaan. En je moet de wet niet pas willen veranderen er als een concreet probleem opduikt, want dan ben je te laat.

We moeten de samenleving nú weerbaar maken, en de democratie en de joods-christelijke waarden beschermen. Want nu wordt er te makkelijk over bedreigingen heen gestapt, de huidige vrijheden worden ten onrechte als vanzelfsprekend gezien.”

Wat moet een religieuze organisatie doen om uiteindelijk ontbonden te worden?

„Ontbinding is een optie als zij activiteiten faciliteren of organiseren die een bedreiging zijn voor de openbare veiligheid, omdat ze de rechtsorde en de democratie willen ondermijnen of omverwerpen. Dan gaat het echt niet om één verkeerde preek op vrijdag of zondag.

Bepalend is of de organisatie dit consequent uitdraagt, en dat dit bepalend is voor hoe de leden van zo’n organisatie handelen in de samenleving. Dat is inderdaad moeilijk aan te tonen, en vaak zullen die leden of voorgangers al individueel strafrechtelijk vervolgd worden. Daarom is de ontbinding slechts het ultieme sluitstuk van alle maatregelen die we nu al kunnen nemen.”

Een orthodox-protestantse kerk mag dus nog wel pleiten voor theocratie?

„Zeker. Een kerk mag controversiële standpunten hebben die niet passen in onze maatschappij. Dat is absoluut geen reden om in te grijpen, laat staan om die kerk te ontbinden. Die opvattingen mogen zelfs worden vastgelegd in statuten – die vrijheid houden kerkgenootschappen.

Maar als een kerk vanuit dat ideaal haar leden helpt aanslagen te plegen tegen democratische instellingen, is het een ander verhaal. Er verandert dus niets aan de vrijheden van religieuze organisaties. Als gelovige (Azmani is moslim, SM) vind ik het zelf ook belangrijk dat die blijven bestaan.”

De christelijke partijen zijn waarschijnlijk niet blij met dit voorstel. Ook coalitiepartner PvdA was eerder niet enthousiast.

„Kijk, ik begrijp dat ze schrokken van de vorige versie. Maar nu is het expliciet onze bedoeling de vrijheid van godsdienst in de toekomst veilig te stellen. Daar zouden ze wel blij mee kunnen zijn. Laten we hier eerst eens over debatteren.”

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer